radycat:

FRIENDLY REMINDER THAT JASON AND PERCY AREN’T THE ONES ACTIVELY TRYING TO UNITE THE CAMPS WITH ACTUAL ACTIONS AND GOALS

REYNA AND ANNABETH ARE

THANK YOU

danglingthpider:

notcrazyiswear:

I’ve put together a simple chart that explains the various ways you should and shouldn’t summon a waiter over to your table, and the service you’re likely to receive accordingly.Because if one more middle aged, obnoxious asshole goes “hey you!” and snaps their fingers at me, I WILL snap said person’s neck.

I waitressed my way through college and one night this guy yells at me “Oi! you with the tits!” and my co-worker Matthew walked up to him and said “yes?”
Zoom Info
danglingthpider:

notcrazyiswear:

I’ve put together a simple chart that explains the various ways you should and shouldn’t summon a waiter over to your table, and the service you’re likely to receive accordingly.Because if one more middle aged, obnoxious asshole goes “hey you!” and snaps their fingers at me, I WILL snap said person’s neck.

I waitressed my way through college and one night this guy yells at me “Oi! you with the tits!” and my co-worker Matthew walked up to him and said “yes?”
Zoom Info

danglingthpider:

notcrazyiswear:

I’ve put together a simple chart that explains the various ways you should and shouldn’t summon a waiter over to your table, and the service you’re likely to receive accordingly.

Because if one more middle aged, obnoxious asshole goes “hey you!” and snaps their fingers at me, I WILL snap said person’s neck.

I waitressed my way through college and one night this guy yells at me “Oi! you with the tits!” and my co-worker Matthew walked up to him and said “yes?”

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!